Łożyska Lublinkoszyk

Łożyska, części maszyn pozwalające na przemieszczanie się różnych części maszyny, zwykle pozwalając na wzajemny ruch między nimi.

Wynalazek łożyska w formie drewnianych rolek pozwalających na przemieszczanie obiektu był znany w starożytności, być może wcześniej niż wynaleziono koło.
Najstraszy odnaleziony ślad łożyska to drewniane łozysko kulkowe wspierające obrotowy stół, który został odnaleziony w pozostałościach po wrakach rzymskich statków we Włoszech w jeziorze Nemi. Wraki zostały datowane na 40 rok naszej ery.

Łożysko toczne - część mechaniczna w której elementy toczne pracują pomiędzy dwoma pierścieniami. Pierścień wewnętrzny osadzony jest na wale lub innym elemencie. Pierścień zewnętrzny umieszczony jest także nieruchomo w oprawie lub w innym elemencie nośnym. Elementy toczne zapewniają swobodny obrót wzgledem siebie. Dodatkowymi elementami łożyska tocznego są koszyczki utrzymujące elementy toczne w stałym do siebie oddaleniu, a także uszczelnienia wydłuzające żywotność łożysk w w zanieczyszczonym środowisku. Koszyczki mogą byc wykonane ze stali, tekstolitu bądź mosiądzu.

 

Ze względu na kształt elementu tocznego łożyska dzielimy na:

  • łożyska kulkowe
  • łożyska walcowe
  • łożyska stożkowe
  • łożyska baryłkowe
  • łożyska igiełkowe

 

Ze względu na rodzaj obciążeń przenoszonych przez łożysko:

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd