Łożyska, części maszyn pozwalające na przemieszczanie się różnych części maszyny, zwykle pozwalając na wzajemny ruch między nimi.
Wynalazek łożyska w formie drewnianych rolek pozwalających na przemieszczanie obiektu był znany w starożytności, być może wcześniej niż wynaleziono koło.
Najstraszy odnaleziony ślad łożyska to drewniane łozysko kulkowe wspierające obrotowy stół, który został odnaleziony w pozostałościach po wrakach rzymskich statków we Włoszech w jeziorze Nemi. Wraki zostały datowane na 40 rok naszej ery.
Łożysko toczne - część mechaniczna w której elementy toczne pracują pomiędzy dwoma pierścieniami. Pierścień wewnętrzny osadzony jest na wale lub innym elemencie. Pierścień zewnętrzny umieszczony jest także nieruchomo w oprawie lub w innym elemencie nośnym. Elementy toczne zapewniają swobodny obrót wzgledem siebie. Dodatkowymi elementami łożyska tocznego są koszyczki utrzymujące elementy toczne w stałym do siebie oddaleniu, a także uszczelnienia wydłuzające żywotność łożysk w w zanieczyszczonym środowisku. Koszyczki mogą byc wykonane ze stali, tekstolitu bądź mosiądzu.
Ze względu na kształt elementu tocznego łożyska dzielimy na:
Ze względu na rodzaj obciążeń przenoszonych przez łożysko: